A jóga iránti vonzalmam nem újkeletű, már a gimi végén, egyetem alatt is jógáztam (úristen ez már 15 éve volt!), sőt az egyetemen még jóga filozófiát, sőt szanszkrit nyelvet is tanultam – aztán valahogy alább hagyott a lelkesedésem. Jöttek más mozgásformák, és olyan élethelyzetek, amelyekbe valahogy nem passzolt bele a jóga (pedig – jegyzem meg – biztosan nagy segítséget nyújtott volna kimászni belőlük). Késő bánat. De hogy a szólásoknál maradjunk, mert ugye ami késik, nem múlik, kb. 2 éve kezdtem jógázni újra, olyannyira, hogy még a nőijóga oktatói képzést is elvégeztem. Igaz, azóta sem adtam át a tudásomat, egyelőre még mindig a „nekem adjanak belőle, magamnak adok” fázisában vagyok, és ki tudja, meddig maradok még itt. Egyelőre jó és biztonságos ez a tér, és lehet, az is marad.
Gondoltam, mivel június 21-én tartjuk a Jóga Világnapját (elég új hóbort, Narendra Modi, India miniszterelnöke hívta fel az ENSZ figyelmét 2014-ben, hogy állítson világnapot a jógának), készítek egy kis összeállítást, mit tanultam/tanulok a jógámtól jelenleg, hiszen mindig jó „összerántani” a fejünkben a tapasztalatok ad-hoc módon csüngő sorát, és ránézni az útra, ami már mögöttünk van.
A jógától tanulom a…:
A határaimat
Mondhatnám azt, hogy a jóga előtt azt sem tudtam, hogy vannak, illetve ha voltak is, nagyon azon dolgoztam, hogy ne legyenek. A lelki védekezőrendszerem egyenlő volt a nullával, valahogy azt éreztem természetesnek, ha mindent megadok, amit kérnek, és pukkadoztam, ha ráültek a fejemre. A jógának nagy szerepe volt abban, hogy felismerjem ezeket a határokat, és ne akarjam erőből túlhúzni, nyújtani őket, hanem megengedjem nekik, hogy ha akarnak, a maguk idejében épüljenek le, vagy legyenek kevésbé masszívak. És persze abban is segített, hogy ha kell, megerősítsem ezeket a határokat, kizárjam azt, amire nincs szükségem – gondolkodás és lelkiismeret-furdalás nélkül. Persze ehhez kellett egy-két sérülés és kudarc, de megérte.
Alázatot
A határaim, önmagam, az ütemem, a képességeim és a jógám iránt. A rendszeres gyakorlás arra is rávilágított, mennyire nem vagyok tisztelettel önmagam iránt bizonyos élethelyzetekben, és mennyire magam ellen tudok cselekedni, miközben elhitetem magammal, hogy önmagamért teszek. A jógagyakorlás mindig őszintén megmutatta, hol tartok akár testi, akár lelki értelemben, és ha kellett, kicsit jobban is „odacsapott”, figyelmeztetetett azzal, hogy nem engedett tovább rohanni a következő cél felé.
Gyógyulást a függőségből
Ha nincs jóga, nincs leszokás. A jógába kapaszkodva ment csak a dohányzásról való leszokás, napi vendég lettem a közeli jógastúdióban. A kétségbeesett jógához menekülés mostanra szerencsére lecsillapodott, a jóga újra örömtevékenységgé vált.
EGYSZERŰEN NEM GYÚJTOK RÁ: DOHÁNYOZNI BONYOLULT, LESZOKNI KÖNNYŰ – olvasd el cikkemet a témában
Stresszkezelést
De nem csak azt. A jóga azt is megmutatta, hogy valójában stresszfüggő vagyok, akkor is csinálom, amikor nincs miért. A jóga légzőgyakorlatainak és relaxációs technikáinak hála egyre jobban „bele tudok oldódni” a stresszérzeteimbe, egyre inkább képes vagyok ellazítani mind mentálisan, mind fizikai szinten is a stresszt (nyilván nem sikerül mindig). Sőt a jóga annak igényét is megteremtette, hogy egyáltalán felismerjem, és határozottan szabotáljam az életemben jelenlevő stresszorokat (embereket, munkákat, problémákat).
Saját „ütemem” ismeretét
Ahogy a határaimat, úgy a saját tempómat, ütememet sem ismertem. Egy barátnőm mindig arra figyelmeztetett: „Eszter, úgy élj, ahogy jársz” – utalva arra, hogy bár tempósan, mégis ráérősen szemlélődve sétálok, az életemet mégsem így élem, mert mindig fejvesztve, csőlátással rohanok előre. A jóga rengeteget csillapított ezen a folyamatos belső sürgetésen, túlzott célorientáltságon, makacsságon és kapkodáson, és ezáltal az életben való elmerülésre, a benne való gyönyörködésre tanít, és egyben a hátra hagyni kívánt, letudni akart dolgokkal való szembenézésre is.
Feldolgozást, lezárást
Az egyre eltökéltebb jógagyakorlásnak egyik meglepő mellékhatása volt nemcsak a letapadt izmok fellazítása, de a letapadt emlékképek-gondolatok-érzések felszínre hozása, olykor felkavarása. Otthoni gyakorlás közben hihetetlen módon jöttek fel a régesrég elfojtott problémák, – a jógatanárom szavaival élve – szakadtak le rólam a dolgok. És bár ez ijesztőnek tűnik, mert az is, a jóga mégis biztonságos térnek bizonyult ahhoz, hogy a felkavart állóvíz megtisztuljon, majd minden visszaálljon a normális kerékvágásba.
És azt, hogy a jóga sem csodaszer (ezt a pontot hajlandó vagyok felülírni 80+-osan)
És ahogy minden csodálatos eszköz, úgy ez is elferdülhet és elromolhat az ember kezében. Mert a jóga nemcsak sérültté tehet, ha rossz kezekből adják, de végtelenül nárcisztikussá is, ami – a facebookot végignézve – szerintem elég gyakori jelenség. Egyébként pont brit (mégis ki más) és francia tudósok végeztek egy kutatást erről, és arra a következtetésre jutottak, hogy a nyugati értelemben vett gyakorlás épp az egót erősíti meg, ahelyett hogy az eredeti célja szerint leépítené azt. És ahogy minden más isten adta dolog, úgy a jóga is hajlamosíthat a szektásodásra, és az abból fakadó elkülönülésre, mások kirekesztésére, megbélyegzésére, vagy olyan gőgös tévképzetekre, hogy van olyan külön emberfaj, hogy „jógás”, aki „sosem ítélkezik, sosem árt másoknak, mindig levitál, nem eszik semmit, amihez vér tapad, és a „jó napot” helyett is namasztéval köszön”. Persze kreálhatunk magunkból ilyet is, de ha hagyjuk, hogy a jóga működjön bennünk, akkor mi és az életünk is inkább egyszerűsödni fog. Persze így nem termelődik annyi tekergős, jógamatracos facebook-poszt, és kevesebb rajongónk is lesz, sőt még az is meglehet, hogy belátjuk, az ülő életmódunkból fakadó problémák kiküszöböléséhez nem elég a kobra, de a jógának hála most már azt is megláthatjuk, az egyszerűség, a kevesebb néha több elve is egy elég jó opció!
Megjegyzés: azért mégis „beficcent” egy saját jógás kép a facebookomról (hátha többen olvassák a cikkem a kutya miatt)– van még mit tanulni a jógától. 🙂
Szöveg: Bánosi Eszter
Borítókép forrása: Booklikes
Ha tetszett a cikk, lájkold Facebook oldalamat, ahol még több tartalmat találsz!
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: